O mně

Tomáš Drkula (1977) se narodil ve Vítkově (okres Opava), ale celý svůj dosavadní život prožil v Rožnově pod Radhoštěm. Vystudoval tu Střední zemědělskou školu a v současnosti pracuje jako asistent a pomocný vychovatel ve zdejší Základní škole praktické.

Jeho výtvarné začátky byly poznamenány tvorbou komiksových příběhů a s nimi spojenou estetikou cartoonového světa, později přibyl zájem o perokresbu a portrét. K užití barvy ho podle jeho vlastních slov přiměla teprve počítačová grafika, která ho dovedla až k olejomalbě.

Snahu o realistické ztvárnění jeho námětů postupně vystřídal příklon k naivismu, prostému vyjádření a redukci zobrazovaných prvků. Jan Zrzavý či Paul Gaugin, to jsou vzory, které ovlivňovaly jeho rané malířské směřování.

Témata, ke kterým se autor neustále vrací, jsou především zadumané scenérie, do nichž jsou citlivě zasazeny pitoreskní lidská obydlí – končiny jeho rodiště jsou mu stálou inspirací. Zvláště v poslední době však s oblibou portrétuje mlčenlivé tváře svých přátel a blízkých osob, které jakoby symbolicky „osidlují“ tyto jeho opuštěné krajiny snů.

Je-li pro Maneta kompozice a nákres obrazu pouze druhořadým prostředkem k vlastní a osobité hře barev, světla a stínu, můžeme koneckonců totéž říci o tvůrčím přístupu Tomáše Drkuly. Více než konkrétní motivy tu k pozorovateli promlouvají spíše bohaté škály a jemně tónované plochy samotné.

  • Mgr. Petr Drkula, Ph.D.

Světlo světa jsem spatřil před třiatřiceti lety ve Vítkově, což je malé, ale velmi hezké městečko nedaleko Opavy. Velmi brzy jsme se přestěhovali do Rožnova pod Radhoštěm.

Pracuji na Základní škole praktické v Rožnově pod Radhoštěm. Působím zde jako asistent pedagoga ve speciální rehabilitační třídě. Kromě těchto povinností mám také na starost školní počítačovou síť, dohlížím na všechny počítače na škole.

K mým zálibám patří především fotografování, četba, amatérsky také muzika. Největší mé hobby je malování obrazů olejovými barvami. Nejsem žádný profesionál, nemám ani výtvarné vzdělání, tvořím spíš jen pro sebe podle fantazie. Mým oblíbeným tématem jsou opuštěné krajiny nebo městečka a také se někdy odvážím pustit do portrétu.

Jsem oddán četbě, nejraději čtu dobrodružné romány či fantasy literaturu. Hodně mi to pomáhá alespoň na chvilku se v duchu přenést do světa fantazie a zapomenout na všechny starosti. Též moc rád poslouchám hudbu, v mé sbírce CD lze nalézt především tradiční etnickou hudbu ze všech koutů světa. Mám rád moravský a slovenský folklor, muziku keltskou, izraelskou, tureckou a taky romskou. Z té poslouchám písničky tradiční i moderní. Občas posedím s přáteli v čajovně nebo navštívím nějaký hudební festival.

Jsem prý typický býk. Podle čínského horoskopu jsem ve znamení hada v ohni, jehož charakteristickými znaky jsou prý laskavost a vlídnost a bývá prý obdařen dobrotou a mírumilovností. Ovšem zdali je to pravda, to musí posoudit jiní.

Tomáš Drkula

Be First to Comment

Napsat komentář